Dekoracje świąteczne stołu - jak je przygotować?

Pachnąca lasem choinka, pięknie udekorowany stół świąteczny oraz biały opłatek to najważniejsze elementy wigilijnego klimatu w naszych domach. Aby cieszyć się wyjątkowymi chwilami z bliskimi, warto wcześniej zaplanować kilka spraw.
My dziś podpowiadamy, jak pięknie udekorować stół na święta?

Obrusy i serwetki

Zgodnie z tradycją, stół wigilijny przykrywany jest białym obrusem. Jest to także najbardziej elegancki z obrusów, który pasuje na każdą okoliczność. Podczas kolejnych świątecznych dni, można pokusić się o zmianę obrusa i dobranie modeli z haftowanymi lub drukowanymi motywami świątecznymi lub równie eleganckie jednolite w kolorach kojarzących się z Bożym Narodzeniem np. czerwone, zielone, złote.

Uzupełnieniem dekoracji będą serwetki, które pięknie prezentują się w dekoracyjnych obrączkach. Zielne tkaninowe serwetki można złożyć na kształt choinek, elegancko wyglądają także czerwone serwetki poskładane na kształt czapeczek. Dla osób lubiących szybkie rozwiązania, polecamy proste złożenie serwetki i położenie na niej małej gałązki choinkowej, która podkreśli świąteczny charakter stołu.

Jeśli obrus jest biały, na zasadzie kontrastu można dobrać serwetki w świątecznych kolorach np. czerwonym lub zielonym. I odwrotnie, jeśli obrus jest kolorowy, białe serwetki będą się na nim pięknie i elegancko prezentować.